Informacje
Kategoria
Data
Tagi
Powiązane strony
Nie przegap nalotów chowaczy łodygowych
Konieczność systematycznego monitoringu
Najlepiej, gdy kulminacyjny moment nalotów chowaczy trwa krótko. Niestety w tym sezonie wygląda na to, że naloty chrząszczy będą rozciągnięte w czasie. Wszystkiemu winna pogoda, a dokładniej wysokie temperatury w ciągu dnia i zdecydowanie niższe w ciągu nocy. Dlatego bardzo ważna okazuje się systematyczna kontrola plantacji pod kątem zagrożenia ze strony tych szkodników.
Warto wiedzieć
Przygotuj żółte naczynia
Takie naczynie wypełnia się wodą, z dodatkiem kilku kropli płynu zmniejszającego napięcie powierzchniowe (ogranicza to ucieczkę odłowionych szkodników). Ustawia się je około 20 m w głąb licząc od brzegu plantacji. Na dużym polu warto ustawić kilka takich naczyń, z każdej strony pola (gdyż nie wiemy z której strony mamy się spodziewać licznych nalotów). Ważne by naczynie było ustawione na wysokości wierzchołków roślin, w miarę wzrostu rośliny należy je podnosić. Kontrola naczyń powinna być wykonywana co kilka dni (w dni chłodniejsze). Po ociepleniu monitoring należy wykonywać codziennie o tej samej porze (zwiększa się bowiem aktywność szkodników).
Progi szkodliwości
Obserwacje można także prowadzić na roślinach. Wówczas na polu o wielkości do 1 ha kontroluje się rośliny w 5 wybranych reprezentatywnych miejscach (minimum po 5 roślin w każdym punkcie). Im większe pole tym większa liczba sprawdzanych miejsc. Do chemicznego zwalczania należy przystąpić, gdy zostanie przekroczony próg ekonomicznej szkodliwości, który wynosi: w przypadku chowacza brukwiaczka jest to: 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni lub 2–4 chrząszcze na 25 roślinach; a chowacz czterozębnego: 20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni lub 6 chrząszczy na 25 roślinach.
Warto pamiętać
Zwalczanie
Fot. Uszkodzenia rzepaku spowodowane przez chowacza brukwiaczka.
Zabieg zwalczania powinien wyprzedzać moment składania jaj przez samice chowaczy, a jeśli z różnych przyczyn będzie to zabieg spóźniony, wówczas tylko zadziała insektycyd o działaniu układowym. Takim preparatem jest Proteus 110 OD. Opiera się on na dwóch substancjach czynnych z różnych grup chemicznych: tiachlopryd (neonikotynoidy) oraz deltametryna (pyretroidy). Dodatkowym jego atutem jest jego formulacja czyli OD (zawiesina olejowa) opracowana w technologii formulacyjnej O-TEQ. Dzięki takiej formulacji, stworzona ciecz robocza wykazuje bardzo wysoki wskaźnik pokrycia i gromadzenia się substancji na liściu, chroni roślinę zewnętrznie- powierzchniowo i wewnętrznie - systemicznie do 4 tygodni. Charakteryzuje się także zwiększoną odpornością na zmywanie przez deszcz. Dawka preparatu to 0,5-0,6 l/ha. Przy użyciu tego preparatu, maksymalnie w czasie sezonu można wykonać 2 aplikacje.
Innym rozwiązaniem na liczne chowacze jest preparat Decis Mega 50 EW (deltametryna). Preparat jest w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Należy go zastosować bezwzględnie przed złożeniem jaj przez samice chowaczy. Dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,15 l/ha.