Magic Scout banner

Mączniak rzekomy rzepaku

Nazwa łacińska: Peronospora parasitica

Mączniak rzekomy rzepaku, wywoływany przez organizm grzybopodobny Peronospora brassicae, to choroba występująca przede wszystkim w uprawach rzepaku ozimego i jarego. Atakuje głównie liście, na których pojawiają się nieregularne, żółtawe plamy. Na spodniej stronie liści widoczny jest szarobiały, delikatny nalot grzybni. W zaawansowanym stadium choroby porażone liście więdną, a rozwój całej rośliny zostaje zahamowany.


Choroba rozwija się szczególnie intensywnie w wilgotnych i chłodnych warunkach, takich jak długotrwałe opady czy mgły. Gęste zasiewy oraz obecność resztek roślinnych w glebie sprzyjają infekcji.


Zapobieganie mączniakowi rzekomemu polega na stosowaniu zdrowego materiału siewnego, przestrzeganiu zasad płodozmianu oraz unikaniu nadmiernej wilgotności w uprawach. W przypadku wysokiego ryzyka infekcji zaleca się stosowanie fungicydów zarejestrowanych dla rzepaku, aplikowanych w odpowiednich fazach rozwoju rośliny. Regularny monitoring plantacji oraz szybkie reagowanie na pierwsze objawy choroby pozwalają ograniczyć jej rozprzestrzenianie i minimalizować straty w plonach.

Aplikacja MagicScout  – cyfrowe narzędzie służące do porządkowania obserwacji z pól uprawnych i podejmowania lepszych decyzji.

MagicScout

Błyskawiczna identyfikacja ponad 140 gatunków chwastów i chorób roślin w Twoim telefonie.