Aplikacja MagicScout – cyfrowe narzędzie służące do porządkowania obserwacji z pól uprawnych i podejmowania lepszych decyzji.

Mączlik szklarniowy

Nazwa łacińska: Trialeurodes vaporariorum

Owad dorosły osiąga do 1,5 mm długości, pokryty jest mączystym nalotem o białej barwie. Osobnik dorosły posiada dwie pary, delikatnych, dachówkowo ułożonych skrzydeł.


Objawy

Początkowo w miejscach żerowania szkodnika powstają przebarwienia, które później zmieniają się w nekrozy. Na liściach pojawia się wydzielina, w postaci rosy miodowej, która zalepia aparaty szparkowe.


Warunki rozwoju

Na spodniej stronie blaszki liściowej samice składają jaja, z których wylęgają się larwy. Ich rozwój trwa ok. miesiąca po czym dojrzewają. Mączliki rozwijają się zazwyczaj na roślinach uprawianych pod osłonami, jednakże latem przenoszą się na rośliny uprawiane w gruncie.


Próg zagrożenia

Powyżej 2 osobników na 1 cm2 liścia


Ochrona, zwalczanie

W szklarniach dobre efekty uzyskuje się stosując zwalczanie biologiczne, przy użyciu dobrotnicy szklarniowej. Na polu natomiast zaleca się zwalczanie szkodnika metodami chemicznymi.

Aplikacja MagicScout  – cyfrowe narzędzie służące do porządkowania obserwacji z pól uprawnych i podejmowania lepszych decyzji.

MagicScout

Błyskawiczna identyfikacja ponad 140 gatunków chwastów i chorób roślin w Twoim telefonie.