Na początku fazy strzelania w źdźbło zbóż ozimych trzeba przeprowadzić wnikliwą lustrację plantacji pod kątem obecności chwastów. Jest to ważne nawet w tych łanach, gdzie jesienny zabieg był udany, gdyż ciepła zima i wczesna wiosna sprzyjały nowym wschodom chwastów.
Incelo wykosi wiosną miotłę, wyczyńca i wiele innych chwastów
Herbicyd Incelo jest jednym z nielicznych rozwiązań, które pozwala wyeliminować miotłę zbożową, wyczyńca oraz kilka innych chwastów jedno- i dwuliściennych.
Wczesny start wegetacji jest korzystny dla rozwoju upraw ozimych. Niestety, taką sytuację również wykorzystują chwasty, które kontynuują swój rozwój od jesieni, albo wzeszły niedawno, np. zimą lub na przedwiośniu. Okazuje się, że grupa chwastów typowych dla zbóż, których wschody mogą następować zarówno jesienią, jak i wiosną, jest dość liczna. To zjawisko obserwuje się także w przypadku miotły zbożowej. Żeby rozwiązać ich problem na wiosennym etapie wegetacji zbóż ozimych firma Bayer opracowała herbicyd Incelo.
Skuteczny herbicyd na miotłę zbożową, wyczyńca i wiele innych chwastów
Wiosenne odchwaszczanie zbóż ozimych zasadniczo opiera się na herbicydach nalistnych. Wynika to z faktu, że ich celem są chwasty, które oparły się herbicydom stosowanym jesienią, albo wzeszły wówczas, gdy ich działanie już ustało.
Spośród chwastów jednoliściennych, które zachwaszczają zboża, rolnicy najbardziej obawiają się miotły zbożowej. Do niej coraz częściej dołączają inne chwasty trawiaste, np. wyczyniec polny, owies głuchy, stokłosy i życice. Nasilone występowanie tych chwastów przyczynia się do zbytniego zagęszczenia łanu i wzrostu wilgotności, co sprzyja zwiększeniu podatności na choroby. Ponadto zboża osłabione taką konkurencją niepotrzebnie wydłużają źdźbło i są podatniejsze na wyleganie, a ponadto gorzej wypełniają kłos, co finalnie odbija się na plonie.
Podobny wpływ wywiera obecność chwastów dwuliściennych w zbożach. Spośród nich do najbardziej nielubianych przez rolników należą: chaber, maki, przytulia, rumianowate, rdesty i samosiewy rzepaku. Na szczęście dzięki nowemu herbicydowi Incelo można zrobić z nimi porządek.
Incelo zawiera dwie substancje czynne. Obecność mezosulfuronu metylowego pozornie czyni go podobnym do innych środków zarejestrowanych wiosną w zbożach. Natomiast tienkarbazon metylu powoduje zasadniczą różnicę. Przynależność substancji do tej samej grupy chemicznej jest tutaj ważnym atutem. Chwasty są atakowane jednocześnie przez obie substancje czynne i im skutecznie ulegają. Warto pamiętać, że tienkarbazon metylu wykazuje skuteczność od- glebową względem chwastów wschodzących po zabiegu – z tej właściwości warto korzystać.
Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach ozimych można prowadzić za pomocą herbicydu Incelo aż do fazy 2. kolanka.
Elastyczny wybór dawki Incelo
Zalecenia stosowania Incelo przewidują 3 poziomy jego dawkowania – 0,15, 0,20 i 0,33 kg/ha. Natomiast okno zabiegowe mieści się w szerokim przedziale terminów, począwszy od fazy 3 liści aż do 2. kolanka zbóż (BBCH 13-32). Dodatek adiuwanta Biopower 1,0 l/ha powoduje silne wzmocnienie skuteczności działania. Warto pamiętać, że objawy pełnego zamierania chwastów można obserwować po upływie 4-6 tygodni od zabiegu, co jest typowe dla herbicydów z grupy sulfonylomoczników. Natomiast w przypadku większego zróżnicowania gatunkowego chwastów dwuliściennych można rozważyć dodanie herbicydu Sekator Plus.
Oprócz stosowania mieszanin z innymi herbicydami, Incelo może być stosowany łącznie także z fungicydami ograniczającymi choroby podstawy źdźbła i pierwszych liści, np. Input Triple. Mieszanina zbiornikowa może się składać nawet z 3 różnych komponentów.
Decydując się na zabieg herbicydem Incelo trzeba mieć na uwadze jego długotrwałe działanie. Ta właściwość sprawia, że wybór rośliny następczej na danym polu jest uzależniona od terminu jej siewu oraz sposobu przygotowania gleby. W prezentowanej tabeli podano warunki i możliwości po zabiegu maksymalną zalecaną dawką (0,33 kg/ha).
Po zbiorze zboża, które odchwaszczano Incelo + Biopower (0,33 kg + 1,0 l/ha) można uprawiać:
Termin | Płytka uprawka (5 cm) | Orka na 10 cm | Orka na 20 cm |
W tym samym roku –lato/jesień |
zboża ozime, gorczyca biała | zboża ozime | rzepak ozimy, zboża ozime |
W następnym roku – wiosna |
gorczyca biała, kukurydza, |
kukurydza, zboża jare, soja, słonecznik, ogórek, pomidor, cebula, rzepak ozimy |
gorczyca biała, kukurydza, burak cukrowy, zboża jare, soja, słonecznik, pomidor, cebula, rzepak ozimy |