Kryteria wyboru odmian kukurydzy
Kluczowe znaczenie ma wysokie oraz stabilne plonowanie kukurydzy w różnych warunkach uprawowych. Osiągnięcie tego celu to jedno z najważniejszych wyzwań dla marki DEKALB. Tylko odmiany o wysokim poziomie tolerancji na zmienne warunki pogodowe, glebowe i agrotechniczne są w stanie zapewnić odpowiednio wysoki poziom plonowania kukurydzy bez względu na okoliczności.
KRYTERIUM 1. Wczesność odmiany
Potencjał plonowania odmian kukurydzy na ziarno jest silnie skorelowany z ich wczesnością. Odmiany z grupy wczesnej zasadniczo plonują niżej niż odmiany z grupy średniowczesnej, które z kolei z reguły ustępują odmianom z grupy średniopóźnej. Odmiany późniejsze dzięki dłuższemu okresowi wegetacji mają więcej czasu na akumulację składników pokarmo wych i dlatego charakteryzują się wyższym potencjałem plonowania.
Wczesność odmiany musi być dobrana do rejonu uprawy tak, aby zbiór nie nastąpił ani za szybko, ani za późno. Najwcześniejsze odmiany marki DEKALB to DKC2972, DKC3079 i DKC3201. Przykładem odmiany średniowczesnej jest DKC3595 oraz DKC3609, a średniopóźnej – DKC3888 lub DKC4098.
KRYTERIUM 2. Typ ziarna - flint czy dent?
Wyróżniamy dwa podstawowe typy ziarna: flint i dent. Różnią się budową bielma kukurydzy. Bielmo mączyste zbudowane jest z dużych ziaren skrobi, w których przestrzenie pomiędzy cząsteczkami wypełnione są powietrzem. Z kolei bielmo szkliste zbudowane jest ze ściśle upakowanych ziaren skrobi. Ziarno typu dent, w porównaniu z typem flint, zawiera mniej bielma szklistego. Jest ono wklęsłe i pomarszczone, stąd nazwa „koński ząb”. Ziarno typu flint jest wypukłe i szkliste, ma większą gęstość i twardość. W porównaniu z typem dent odmiany o ziarnie typu flint cechują się wyższą masą tysiąca ziaren oraz często silniejszym efektem Stay-Green.
Przykładem odmiany o ziarnie typu dent jest średniopóźny mieszaniec przeznaczony do zbioru na ziarno DKC4098, natomiast o ziarnie typu flint – DKC3201, odmiana kukurydzy na kiszonkę.