Rzepak to wymagająca uprawa. Zaniedbania w terminie siewu, nawożeniu czy ochronie plantacji skutkują obniżonym plonowaniem. Jednym z kosztowniejszych zabiegów w uprawie rzepaku jest nawożenie, przede wszystkim azotowe.
Rzepak to wymagająca uprawa. Zaniedbania w terminie siewu, nawożeniu czy ochronie plantacji skutkują obniżonym plonowaniem. Jednym z kosztowniejszych zabiegów w uprawie rzepaku jest nawożenie, przede wszystkim azotowe.
Cecha efektywnego wykorzystania azotu daje większe bezpieczeństwo i rentowność uprawy.
Azot jest pierwiastkiem, który spośród wszystkich składników mineralnych wykazuje najsilniejsze działanie plonotwórcze. Obniżenie dostępności tego składnika pokarmowego dla roślin ma z reguły wyraźnie negatywny wpływ na wysokość i jakość plonowania. Należy zatem zadbać o zwiększenie efektywności wykorzystania azotu. Warto przy tym uwzględnić następujące zasady:
Efektywne wykorzystanie azotu to:
|
Odmiany rzepaku ozimego posiadające cechę efektywnego wykorzystania azotu charakteryzują się bardzo wysokim potencjałem i stabilnością plonowania zarówno w optymalnych, jak i w niekorzystnych warunkach uprawowych. Ich uprawa jest swoistą „polisą ubezpieczeniową” na wypadek wystąpienia warunków stresowych. To również kolejna cecha zwiększająca bezpieczeństwo uprawy, obok takich cech odmian marki DEKALB jak:
DK Excited:
|
DK Excited to odmiana DEKALB, która charakteryzuje się efektywnym wykorzystaniem azotu. Ta wyjątkowa cecha daje większe bezpieczeństwo i rentowność uprawy odmiany DK Excited nawet w obliczu zmieniających się warunków klimatyczno-ekonomicznych. Z kolei doskonały wigor jesienny staje się niezmiernie istotny w przypadku konieczności opóźnienia siewu, jak również w jesiennej strategii zwalczania szkodników. Intensywnie rozwijające się rośliny lepiej znoszą ataki agrofagów takich jak: pchełka rzepakowa, śmietka kapuściana czy gnatarz rzepakowiec.
17 doświadczeń mikropoletkowych w latach 2018-2021: Francja, Niemcy, Polska, Węgry, Rumunia
Na siewy tego roku polecamy odmiany Dekalb o potwierdzonym efektywnym wykorzystaniu azotu, czyli DK Excited, DK Exlevel, DK Expectation, DK Exception. Utrzymują one wysoki poziom plonowania nawet w warunkach ograniczonej ilości dostępnego azotu. Dobrze znoszą stres azotowy powstały na skutek czynników naturalnych (będących poza kontrolą człowieka) – suszy glebowej oraz nadmiernego uwilgotnienia gleby i wyparcia z niej powietrza, a także na skutek określonych działań agrotechnicznych, jak np. spóźnione lub obniżone wiosenne nawożenie azotowe. Standardowe, nieposiadające tej cechy odmiany w tych samych warunkach znacznie silniej reagują na stres azotowy i wyraźnie obniżają swój poziom plonowania.