W miejscach, gdzie odnotowano opady deszczu lub plantacja była nawadniana, zabieg herbicydowy daje widoczne efekty. Jednak tam gdzie były problemy z wodą, efekty działania herbicydów nie do końca mogą satysfakcjonować. Co należy zrobić w takim przypadku? Na szczęście wciąż istnieje szansa na skuteczne zwalczenie chwastów.
Dwie drogi do zwalczania chwastów w uprawie warzyw
Mówiąc o zwalczaniu chwastów w uprawie warzyw mamy do dyspozycji dwie technologie:
• posiewne przedwschodowe stosowanie herbicydów,
• posiewne powschodowe stosowanie herbicydów.
Oczywiście jedna technologia nie wyklucza drugiej i bardzo często wzajemnie się uzupełniają. Przedwschodowa aplikacja herbicydów jest jednak uważana za tą podstawową. Po wschodach można wykonać kolejny zabieg uzupełniający.
Do aplikacji posiewnej przed wschodowej można wykorzystać kilka opcji:
- w przypadku warzyw korzeniowych to m.in. pendimentalina, flurochloridon, chlomazon, środek Bandur 600 SC,
- w przypadku warzyw cebulowych to m.in. pendimentalina, środek Bandur 600 SC.
W zależności od sytuacji, rodzaju gleby i występujących chwastów możemy stosować je samodzielnie lub w formie zabiegu łączonego, czyli jako tzw. tank-mixy.
W warunkach pogodowych panujących w tym sezonie w okresie wschodów warto wykonać zabieg po siewie na 2-3 dni przed wschodami. Jest to zabieg z wykorzystaniem herbicydu nieselektywnego m.in. Roundup 360 Plus, Roundup TransEnergy 450 SL. Zabieg ten przed wschodami rośliny uprawnej wyczyści pole i da nam pewną elastyczność w powschodowym stosowaniu herbicydów, zwłaszcza przy przedłużających się wschodach.