Zwalczanie chorób atakujących rzepak w okresie kwitnienia ma w Polsce najdłuższą tradycję. Nie jest to dziełem przypadku, gdyż intensywnie atakująca w tym okresie zgnilizna twardzikowa, a następnie czerń krzyżowych i szara pleśń, powodują poważne straty w plonie.
Propulse zatrzyma choroby kwitnącego rzepaku
Zabiegi fungicydem Propulse 250 SE można prowadzić w rzepaku od fazy luźnego kwiatostanu do końca kwitnienia.
Dotychczasowy przebieg pogody w bieżącym sezonie wegetacyjnym spełnia kryteria korzystnego dla rozwoju chorób rzepaku. W większości rejonów kraju pierwsza połowa wiosny była umiarkowanie ciepła i dość wilgotna. W tych warunkach rzepak na tle poprzednich lat opóźnił fazę kwitnienia o około tydzień.
Choroby rzepaku czekają na dogodny moment
W okresie poprzedzającym kwitnienie rośliny rzepaku szybko rosną i dlatego wyglądają na bardzo zdrowe. Jednak grzyby wywołujące choroby czekają na dogodny moment, żeby zaatakować. W okresie kwitnienia należy szczególnie zważać na warunki sprzyjające porażeniu zgnilizną twardzikową rzepaku. Choroba ta jest uznawana za najbardziej szkodliwą dla rzepaku. Za próg szkodliwości przyjmuje się porażenie 10% pędów głównych. Każde kolejne 10% uszczupla plon nasion o 1-1,5 dt/ha. Przy dużym nasileniu straty w plonach mogą sięgać 15-20 dt/ha!
Porażenie zgnilizną twardzikową w kolejnych latach bywa różne. Niemniej bieżący sezon należy uznać za podwyższonego ryzyka. Szczególnie narażone są te stanowiska, gdzie rzepak i inne rośliny żywicielskie dla grzyba Sclerotinia sclerotiorum są uprawiane częściej niż co 4 lata.
Warto pamiętać, że strategia walki ze zgnilizną twardzikową obejmuje wyłącznie zabieg profilaktyczny – powstrzymujący kiełkowanie zarodników grzyba – w okresie kwitnienia rzepaku. Nie ulega wątpliwości, że powinien on być wykonywany przy użyciu odpowiedniego fungicydu. W przypadku profesjonalnie prowadzonych plantacji standardem jest Propulse 250 SE.
Głównym celem fungicydu Propulse 250 SE w rzepaku jest powstrzymanie rozwoju zgnilizny twardzikowej – choroby powodującej nawet 50% strat plonu nasion.
Propulse 250 SE na zabieg na płatek w rzepaku
Fungicyd Propulse 250 SE zawiera dwie substancje czynne z różnych grup chemicznych i o odmiennych mechanizmach działania:
- fluopyram (125 g/l) – związek z grupy benzamidów (SDHI);
- protiokonazol (125 g/l) – związek z grupy triazoli.
Propulse jest środkiem systemicznym, co oznacza, że wnika do tkanek rośliny i jest przemieszczany z sokiem komórkowym do jej wszystkich organów. W celu zapobiegania rozwojowi zgnilizny twardzikowej, a następnie czerni krzyżowych i szarej pleśni, najlepiej zastosować go w fazie opadania pierwszych płatków kwiatowych w dawce 1,0 l/ha. Jednakże wieloletnie badania firmy Bayer wykazały, że Propulse 250 SE wykazuje bardzo dobrą skuteczność, jeśli zostanie zastosowany od fazy luźnego kwiatostanu do końca kwitnienia. Wówczas przez kilka następnych tygodni będzie chronił pędy boczne, liście i łuszczyny przed chorobami grzybowymi rzepaku. Warto pamiętać, żeby przygotowywanie cieczy roboczej nie odbywało się zbyt gwałtownie tzn. nalży dokładnie ja wymieszać przed rozpoczęciem zabiegu.
Jakikolwiek zabieg w fazie pełni kwitnienia rzepaku jest dużym zaskoczeniem dla owadów zapylających, zwłaszcza pszczół. Dlatego opryskiwanie najlepiej zaplanować po zakończeniu ich oblotu . Jest to też korzystne dla skuteczności zabiegu przy wysokich temperaturach i silnym nasłonecznieniu ze względu na mniejsze odparowywanie cieczy opryskowej wieczorem , skorzysta na tym zarówno rolnik, jak i środowisko.
Systemiczne działanie fungicydu Propulse oprócz zgnilizny twardzikowej obejmuje także czerń krzyżowych i szarą pleśń (na liściach i łuszczynach).
Jakikolwiek zabieg w fazie pełni kwitnienia rzepaku jest dużym zaskoczeniem dla owadów zapylających, zwłaszcza pszczół. Dlatego opryskiwanie najlepiej zaplanować po zakończeniu ich oblotu . Jest to też korzystne dla skuteczności zabiegu przy wysokich temperaturach i silnym nasłonecznieniu ze względu na mniejsze odparowywanie cieczy opryskowej wieczorem , skorzysta na tym zarówno rolnik, jak i środowisko.