Informacje
Kategoria
Data
Tagi
Chwastom mówimy: nie!
Burak cukrowy to jedna z ważniejszych roślin przemysłowych w polskim rolnictwie. Plantatorzy wiedzą, że uprawa tych roślin wciąż bardzo się opłaca. Decydując się na uprawę, należy zadbać o stworzenie odpowiednich warunków do optymalnego rozwoju korzeni. Obfite plony w połączeniu z wysokim procentem polaryzacji to parametry, które realnie przekładają się na wysokość zarobku. Buraki potrzebują w uprawie szerokich rzędów. To ułatwia rozwój chwastom, które mogą negatywnie wpływać na tworzenie się korzeni i liści buraka. Dlatego jednym z kluczowych elementów uprawy staje się program jej ochrony. Piotr Bober, Doradca Techniczno-Handlowy Bayer tłumaczy, jak odpowiednio zaplanować zabieg herbicydowy.
Bądź na polu
Odchwaszczanie buraków cukrowych to zabieg o ogromnym znaczeniu dla powodzenia uprawy – przekonuje Piotr Bober. Zaniechanie walki z chwastami lub wykonanie oprysku zbyt późno to działania, których konsekwencji nie da się odwrócić. Eksperci podają przybliżone terminy zabiegów, ale najważniejsza jest obserwacja swojego pola. Przejście pomiędzy rzędami oraz sprawdzenie, w jakim stadium rozwoju są buraki i chwasty na polu – to klucz do sukcesu zabiegu herbicydowego. Kiedy wiesz, co dzieje się u ciebie, efektywniej skorzystasz z doradztwa fachowców.
Warto wiedzieć
Przed dokonaniem trzeciego zabiegu sprawdź, czy nie pojawiła się na Twoim polu pchełka burakowa. Jeżeli tak, należy uwzględnić konieczność użycia insektycydu Decis® Mega 50 EW.
Dobry wybór - dobry start
Kolejnym ważnym krokiem w planowaniu zabiegu herbicydowego jest wybór preparatu, który zadziała szybko, skutecznie i będzie bezpieczny dla uprawy, użytkownika i środowiska. W odpowiedzi na te wymagania Bayer oferuje Betanal® maxxProR 209 OD. Środek ten dzięki czterem substancjom aktywnym, takim jak: fenmedifam, etofumesat i desmedifam oraz lenacyl aktywnie i kompleksowo oddziałuje na chwasty. Broń jest skuteczna, jeżeli wiemy, kiedy jej użyć. Betanal maxxPro ma tę zaletę, że rozwiąże wiele problemów z chwastami jednocześnie. Rozprawi się z przytulią czepną, samosiewami rzepaku (w fazie liścieni), rumianem, rdestówką powojowatą, komosą, fiołkiem polnym i szarłatem szorstkim. I tu wracamy do obecności rolnika bezpośrednio na polu, tuż przy glebie – najważniejszym czynnikiem powodzenia zabiegu herbicydowego jest uchwycenie odpowiedniej fazy rozwoju chwastów. Najlepiej zacząć we wczesnej fazie liścieni. Należy mieć świadomość, że rośliny, które znajdą się w późniejszej fazie rozwoju, przetrwają i wymuszą konieczność zastosowania silniejszego kolejnego zabiegu lub w skrajnych przypadkach dodatkowego zabiegu.
BETANAL MAXXPRO NAJLEPIEJ ZWALCZA CHWASTY OD FAZY LIŚCIENI DO FAZY WIDOCZNYCH DWÓCH LIŚCI. BURAKI CUKROWE MOGĄ BYĆ W DOWOLNEJ FAZIE ROZWOJOWEJ, ALE NALEŻY UWZGLĘDNIĆ DAWKĘ ŚRODKA!
Żelazne zasady
Na podstawie obserwacji prowadzonych w szklarniach, laboratoriach oraz w surowych warunkach polowych eksperci Bayer podpowiadają, jakich zasad należy bezwzględnie przestrzegać, by skutecznie pozbyć się chwastów, zagrażających burakom cukrowym. Piotr Bober wylicza je bardzo precyzyjnie:
1. Wykonuj zabieg przy temperaturze powietrza mierzonej przy gruncie: 12‑20C. W tych temperaturach substancje czynne działają najlepiej.
2. Zwróć uwagę na różnicę temperatur między nocą a dniem. To ma znaczenie dla roślin, ponieważ różnica temperatur powyżej 10C jest czynnikiem stresogennym, podobnie jak różnego rodzaju uszkodzenia: mechaniczne, przypalenia, fitotoksyczność czy też pogryzienia. Czynniki te mogą negatywnie wpłynąć na rozwój młodych buraków cukrowych.
3. Obejdź pole i przyjrzyj się wzrastającym burakom – czy widzisz uszkodzenia mechaniczne liści albo stwierdzasz obecność szkodników? Jeżeli tak, w pierwszej kolejności zajmij się tymi zagrożeniami. Zwiększysz w ten sposób bezpieczeństwo zabiegu herbicydowego.
Niezwykle istotnym czynnikiem jest też... pora dnia! Najlepszą strategią jest wykonanie zabiegu późnym popołudniem lub wieczorem, kiedy temperatura spada i robi się chłodniej. Wtedy nalot woskowy nie jest już tak twardy i wchłanianie substancji aktywnych na chwastach będzie lepsze.
Piotr Bober radzi
Zachowaj odstęp 5-10 dni pomiędzy zabiegami odchwaszczającymi.
Ekspert radzi
Już w lipcu szukaj na polu chwościka. Być może warto zastosować zabieg fungicydowy.
Metodycznie, skutecznie i... bez pośpiechu
Piotr Bober zachęca do trzech zabiegów, za każdym razem stosując Betanal maxxPro w połączeniu z preparatem Metron (metamitron). W ten sposób zadziałamy kompleksowo i zabezpieczymy uprawę także od gleby. Betanal maxxPro dzięki formulacji OD, bardzo szybko rozprowadza się po powierzchni liści, co przekłada się na efektywne pokrycie blaszek substancją czynną, która jest błyskawicznie pobrana przez chwasty. Z kolei technologia aktywacji działa na aparaty szparkowe blokując je, co przekłada się na wzrost transpiracji, czyli szybkie oddawanie wody. To doprowadza do szybszego powstawania (już po 3‑4 dniach) nekroz i obumierania liści. Uniwersalna recepta na zachwaszczenie w burakach cukrowych nie istnieje, gdyż każde pole jest inne i wymaga indywidualnego dawkowania substancji aktywnych. Betanal maxxPro zalecany jest w 3 zabiegach, zaczynając, jeśli to uzasadnione, od mniejszej do górnej dawki 1,5 l/ha w ostatnim zabiegu. Jeśli potrzeba, do mieszanki dobiera się dodatkowe substancje aktywne, poszerzające spektrum działania, jak wspomniany już metamitron dla zwiększenia skuteczności np. na samosiewy rzepaku. Trzeci zabieg należy koniecznie wykonać przed zwarciem międzyrzędzi. To także dogodny moment ataku na chwasty jednoliścienne, stosując dodatkowo zalecany graminicyd. Istotne jest równoczesne zabezpieczenie przed wtórnym zachwaszczeniem. Co ważne, Betanal maxxPro nie stanowi zagrożenia dla kolejnych upraw.
ABC NAWOŻENIA
Pamiętajmy o innych aspektach agrotechniki. Jeżeli plantacja będzie dostatecznie odżywiona i wzmocniona, po zabiegach herbicydowych osiągniemy lepsze rezultaty.
Warto pamiętać o:
- Nawożeniu azotowym wykonywanym wiosną. Zaleca się dawkowanie ok. 100-120 kg czystego składnika na hektar (bez obornika), podzielone na: 50 kg przedsiewnie (nie więcej, bo stwarza się doskonałe warunki do rozwoju zgorzeli) i 70 kg przy czterech liściach. Niskie azotowanie sprzyja dobrej polaryzacji i nie pozwala burakom nadmiernie rozwijać masy liściowej.
- Zagwarantowaniu w glebie odpowiednio dostępnych dla buraka ilości potasu i fosforu.
- Nawożeniu mikroelementowym wykonywanym wiosną. Bor (duże ilości), mangan, siarka, magnez to substancje pobudzające wzrost i zwiększające plonotwórczość oraz mające wpływ na wzrost polaryzacji.