Crop Science Polska

Ochrona środowiska

Bayer Sp. z o.o. jako prowadzący Centralny Magazyn Dystrybucyjny Bayer, 05-870 Błonie. Pass 20H zaliczony do kategorii zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, zgodnie z obowiązkiem wynikającym z artykułu 261a ustawy Prawo Ochrony Środowiska podaje do publicznej wiadomości następujące informacje:

1. Bayer Sp. z o.o. z siedzibą Aleje Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa zarejestrowaną pod numerem KRS 000035338, REGON 010374922, NIP 5260019068, BDO 000019225, jest prowadzącym zakład dużego ryzyka pod nazwą Centralny Magazyn Dystrybucyjny Bayer
w Błoniu, Adres korespondencyjny to Pass 20 H, 05-870 Błonie.

2. Centralny Magazyn Dystrybucyjny Bayer w Błoniu, zlokalizowany jest w miejscowości Pass pod numerem 20 H, 05-870 Błonie podlega przepisom w zakresie przeciwdziałania awariom przemysłowym. Zgodnie z wymaganiami artykułu 250 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska Bayer Sp. z o.o. dokonał jego zgłoszenia oraz opracował program zapobiegania awariom, raport o bezpieczeństwie oraz wewnętrzny plan operacyjno - ratowniczy. Powyższe dokumenty zostały złożone do Mazowieckiego Wojewódzkiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie. Bayer Sp. z o.o. dokonała zgłoszenia właściwym organom ww. zakładu oraz opracowała i przekazała właściwym organom program zapobiegania awariom.

3. Centralny Magazyn Dystrybucyjny Bayer w Błoniu prowadzi działalność w zakresie logistyki magazynowej produktów firmy Bayer.

Centralny Magazyn Dystrybucyjny Bayer w Błoniu składuje środki ochrony roślin oraz kwalifikowany materiał siewny. Produkty z grupy środków ochrony roślin zgodnie
z prawem polskim są klasyfikowane jako niebezpieczne dla człowieka, środowiska
i organizmów wodnych. Produkty magazynowane występują w kategorii H2 ostro toksyczne, H3 działanie toksyczne na narządy docelowe – narażenie jednorazowe, oraz E1 niebezpieczne dla środowiska wodnego w kategorii ostre lub przewlekłe, E2 niebezpieczne dla środowiska wodnego w kategorii przewlekłe. Główną rolą zakładu jest przeładunek i przechowywanie środków ochrony roślin w oryginalnych certyfikowanych i zamkniętych opakowaniach. To te grupy powodują zaliczenie Centralnego Magazynu Dystrybucyjnego Bayer w Błoniu do grupy zakładów o dużym ryzyku, ponieważ ilości te są wyższe od wskazanych ilości określonych w kolumnie 3 tabeli 1 załącznika do rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 r. ( Dz. U. z 2016r., poz. 138). Zgodnie z zatwierdzoną dokumentacją głównym zagrożeniem jest uszkodzenie opakowania i uwolnienie substancji niebezpiecznej na terenie zakładu. Brak jest możliwości wydostania się uwolnionej substancji poza teren zakładu.

4. Informacja dotycząca sposobów ostrzegania i postępowania społeczeństwa w przypadku wystąpienia awarii przemysłowej, uzgodnionych z właściwymi organami Państwowej Straży Pożarnej.

Poniżej odsyłamy do:
Instrukcja o postępowaniu mieszkańców na wypadek powstania poważnej awarii przemysłowej na terenie: Centralnego Magazynu Dystrybucyjnego Bayer CropScience
w Błoniu Pass 20H, 05-870 Błonie opracowanej w Wydziale Kontrolno-Rozpoznawczym Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie we współpracy z Bayer Sp. z o.o. prowadzącym zakład o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.


5. Informacje o opracowaniu i przedłożeniu właściwym organom raportu o bezpieczeństwie Bayer Sp. z o.o. opracowała Raport o Bezpieczeństwie i przedłożyła go do Mazowieckiego Wojewódzkiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie.

6. Informacje dotyczące głównych scenariuszy awarii przemysłowej oraz środków bezpieczeństwa, które zostaną podjęte w przypadku wystąpienia awarii.

Bayer Sp. z o.o. dokonała pełnej analizy składowanych produktów oraz zawartych tam substancji niebezpiecznych a także wykonywanych operacji logistycznych. W wyniku przeprowadzonych analiz oraz doświadczeń praktycznych zostały opracowane scenariusze potencjalnych awarii przemysłowych, procedury i instrukcje stanowiskowe minimalizujące skutki awarii. W przypadku wystąpienia sytuacji opisanej w scenariuszu awaryjnym, powstałe zagrożenie zostaje opanowane, według wcześniejszych założeń przez wyszkolonych
i wyposażonych w niezbędny sprzęt ochrony osobistej pracowników magazynu. Skutki wystąpienia zdarzenia awaryjnego nie wydostają się poza teren zakładu. W wyniku działań na terenie hali magazynowej wyszkolonego personelu CMD Bayer w Błoniu nie powstaje zagrożenia dla otoczenia zakładu. Bayer Sp. z o.o. przechowuje produkty chemiczne
w oryginalnych, certyfikowanych opakowaniach.

Zastosowany w CMD Bayer W Błoniu system IMS ( ang. Integrated Menagment System - Zintegrowany System Zarządzania). Aspekty objęte zarządzaniem są to aspekty dotyczące jakości, zdrowia, bezpieczeństwa lub środowiska, które mają istotne znaczenie dla sukcesu działalności gospodarczej firmy Bayer. Zarządzanie tymi aspektami obejmuje ryzyko
i możliwości oraz działania, które należy w związku z nimi podjąć. Aspekty objęte zarządzaniem przez IMS, związane z nimi procesy oraz ich oddziaływania należy określić
i poddawać regularnym przeglądom. Aspekty objęte zarządzaniem można ustalać w oparciu
o wymogi prawne i inne, cele i kierunki firmy, znaczenie dla wewnętrznych i zewnętrznych interesariuszy oraz ewentualny wpływ na jakość, zdrowie, bezpieczeństwo i środowisko.


Dodatkowym zabezpieczeniem są systemy techniczne, proceduralne i informatyczne. Ćwiczenia praktyczne pracowników oraz kadry zarządzającej umożliwiają doskonalenie, nabywanie doświadczenia i podejmowanie stosownych działań w sytuacji awaryjnej. Zapewnienie stosownych środków bezpieczeństwa na wpadek wystąpienia awarii jest podstawą do skutecznego działania i wysokiej efektywności.
Jedynym zdarzeniem awaryjnym może być uwolnienie substancji niebezpiecznej,
w przypadku tego zdarzenia należy zastosować się do stosownej instrukcji opracowanej właśnie w takim przypadku. Bazując na ponad 20 letnim doświadczeniu CMD Bayer
w Błoniu jest wyposażony w szereg zabezpieczeń ograniczających do minimum ryzyko zaistnienia awarii przemysłowej.

Systemy i instalacje zapewniające minimalizację ryzyka:
• System Gazex monitorujący teren całego magazynu, który przy 20 % DGW automatycznie włączy system wentylacji i w ciągu 30 minut wymieni całe powietrze znajdujące się wewnątrz.
• Systemy sygnalizacji pożaru wraz z bezpośrednim powiadamianiem do Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej.
• System Tryskaczy oparty o 3 linie: pod dachem na 3 poziomie w regałach oraz na poziomie 0 w regałach. System wyposażony jest w dedykowane zbiornik z zapasem wody do instalacji tryskaczowej.
• Służba ochrony 24/7
• Odpowiedni sprzęt ochrony osobistej dla każdego pracownika umożliwiający działanie w każdych warunkach, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.
• Zapas sorbentów umożliwiających wchłonięcie kilkuset litrów substancji niebezpiecznych.
• Certyfikowane opakowania zastępcze o pojemnościach od 50 do ponad 1000L.
• Szczelna posadzka tworząca nieckę, która może bezpiecznie retencjonować ponad 540 m 3 cieczy.
• Specjalny dedykowany system regałów magazynowych wysokiego składowania zapewniający wyższe bezpieczeństwo i ograniczający ryzyko przechylenia oraz upadku palety z wysokości. System ten zapewnia dużo wyższy poziom bezpieczeństwa niż typowy powszechnie stosowany system regałów magazynowych.


Centralny Magazyn Dystrybucyjny funkcjonuje od kwietnia 2003 roku i nigdy nie odnotowano wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Bayer Sp. z o.o. oraz pracownicy dokładają wszelkich starań aby minimalizować możliwość wystąpienia ryzyka do akceptowalnego minimum, którym można już zarządzać i kontrolować. Bayer Sp. z o.o. ciągle inwestuje i poszukuje najlepszych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo.



 Lp.  Proces  Nazwa zdarzenia:  Środki bezpieczeństwa (techniczne i organizacyjno-proceduralne):
 Obszar 1 Transport Pożar jednostki transportowej - kontrola pojazdów,
- ograniczenia w ruchu pojazdów,
- wymogi ADR,
- instrukcje/procedury,
- nadzór uprawnionych osób,
- szkolenia,
- sprzęt gaśniczy,
- systemy i środki awaryjne,
Uszkodzenie/wyciek
 Obszar 2 Składowanie towarów Uwolnienie zawartości pojemników aerozolowych - standardy techniczne wyposażenia,
- instrukcje i procedury: operacyjne, techniczne, stanowiskowe, ADR, BHP, ppoż. i awaryjne,
- nadzór uprawnionych pracowników,
- szkolenia wstępne, stanowiskowe i specjalistyczne,
- audyty bezpieczeństwa,
- systemy kontrolno-pomiarowe,
- systemy detekcji,
- specjalistyczne instalacje ppoż.,
- systemy i środki awaryjne,
- okresowe ćwiczenia planu operacyjno-ratowniczego.
 Obszar 3  Składowanie towarów Uwolnienie substancji niebezpiecznej dla środowiska wodnego
 Obszar 4 Składowanie towarów Pożar
Transport

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2024