Crop Science Polska

Informacje

Data

Tagi

bezpieczeństwo, środki ochrony roślin, substancje toksyczne, Grunt to bezpieczeństwo

Rolniku pamiętaj – kupując podróbki tracisz wiele razy!

Krajowa Administracja Skarbowa, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin rozpoczęły akcję edukacyjną przeciwko nielegalnym i podrobionym środkom ochrony roślin.

Stop podrabianym środkom ochrony roślin

Przełom roku to dla rolników czas planowania prac w gospodarstwie i wyboru odpowiednich środków ochrony roślin. Dlatego też w tym okresie zwiększa się aktywność przestępców oferujących środki ochrony roślin spoza legalnego źródła. Kuszące oferty na aukcjach internetowych, od sąsiadów czy obwoźnych sprzedawców powinny obudzić czujność rolnika, zwłaszcza jeśli pochodzą one zza granicy i wyróżnia je atrakcyjna cena.

 

Podrobione środki ochrony roślin są łudząco podobne do oryginalnych produktów. Podobieństwo to dotyczy jednak tylko wyglądu zewnętrznego – oszuści budują zaufanie do oferowanych produktów zaopatrując je w podrobione etykietę i oznaczenia łudząco podobne do tych stosowanych przez legalnie działających producentów. Faktycznie jednak nie mają one nic wspólnego z oryginalnymi środkami. Skład takich produktów jest zawsze inny, a trzeba pamiętać, że w przypadku środków ochrony roślin każda, nawet najdrobniejsza zmiana, czyni poważną różnicę. Po badaniu okazuje się, że w opakowaniu jest np. zupełnie inna substancja, towarzyszą jej inne zanieczyszczenia, zdarzają się substancje o zupełnie innej klasie toksyczności. Tymczasem każdy oryginalny środek ochrony roślin zanim trafi na rynek jest bardzo skrupulatnie badany, badania takie trwają średnio 10 lat i wymagają inwestycji rzędu ponad 250 mln euro.

 

 

„Bądź mądry
przed szkodą.
Podejmuj
mądre
decyzje.”

Szukasz tanich oprysków na aukcjach internetowych?

Kupujesz środki ochrony roślin z bagażnika lub na straganie?
Zdarzyło ci się skorzystać z usług pośrednika, który dostarczał pestycydy z zagranicy pod dom?


Czy wiesz, kiedy łamiesz prawo, a kiedy postępujesz zgodnie z nim? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Gdzie nie kupować środków ochrony roślin


Więcej na www.bezpiecznauprawa.org