Crop Science Polska

Informacje

Kategorie

Uprawa

Tagi

arcydzięgiel, arcydzięgiel litwor, angelika, dzięgiel wielki, anielskie ziele, archangielski korzeń, anielski korzeń, dzięgiel lekarski, selerowate, uprawa arcydzięgla, szkodniki arcydzięgla, arcydzięgiel lekarski, anżelika, zielarstwo, uprawa ziół

Arcydzięgiel

Nazwa łacińska: Angelica archangelica L

Roślina stosowana na Grenlandii jako jarzyna. Ze względu na swoje właściwości ma zastosowanie również w lecznictwie. Zawiera wiele związków, w tym szkodliwe, dlatego też należy uważać ze stosowaniem tej rośliny. W czasach średniowiecznych wierzono, że arcydzięgiel chroni przed zaraźliwymi chorobami, odpędza siły diabelskie, dodaje energii i wpływa na długość życia, jak również neutralizuje ugryzienia wściekłych psów. Obecnie stosuje się go do pobudzenia układu trawiennego, jako środek wykrztuśny, przyspieszający przemianę materii i wzmacniający.

 

Sposób uprawy

Roślina naturalnie rosnąca w miejscach wilgotnych, w uprawie potrzebuje nawadniania. Preferuje lekki cień, ale będzie rosła i na słońcu, o ile gleba jest dobrze spulchniona. Gleba powinna mieć pH lekko kwaśne – 4,5 do 7,0. Roślina nie toleruje przesadzania, więc powinna być siana od razu na miejsce stałe. Nasiona siejemy na jesieni i przykrywamy niewielką warstwą ziemi. Roślina potrzebuje miejsca wokół siebie do wzrostu. Kwitnie w drugim roku od posiania, po czym zamiera, można przedłużyć jego życie przez usunięcie kwiatostanów przed wydaniem nasion. Rośliny zostawione same sobie mogą się same rozsiewać.

Produkty w uprawie