Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

środki ochrony roślin, warunki pogodowe, zagrożenia w uprawach, zwalczanie chwastow, herbicydy, fungicyd

Jak temperatura wpływa na skuteczność zabiegu?

Wraz z nastaniem wiosny rozpoczynają się zabiegi ochrony roślin. Warunki pogodowe to jeden z czynników, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Ważna jest temperatura, ale nie tylko.

Obserwacja temperatury podczas przeprowadzania zabiegów ochrony roślin jest szczególnie ważna wczesną wiosną, kiedy mogą wystąpić chłody, podczas których wybrany środek nie zadziała. Istotna jest wtedy zwłaszcza tzw. minimalna temperatura działania ustalona dla danej substancji czynnej bądź grupy chemicznej, w których można je aplikować bez wpływu na końcowy efekt. Najlepiej jednak, aby oprysk wykonywać w tzw. optymalnej temperaturze, wówczas jego skuteczność jest najwyższa. Nie bez znaczenia są też wilgotność powietrza i gleby, a także opady deszczu, które mogą przyczynić się do zmycia zastosowanego preparatu. Rolnik musi monitorować uprawę i reagować w zależności od zmieniającej się sytuacji na polu.

 

Należy sprawdzać temperaturę podczas wykonywania zabiegu ochrony roślin

Należy sprawdzać temperaturę podczas wykonywania zabiegu ochrony roślin

Warto wiedzieć

Przed przystąpieniem do aplikacji środków ochrony roślin należy w pierwszej kolejności zapoznać się z etykietą-instrukcją stosowanego produktu.

Etykieta prawdę powie

W etykiecie zawarte są informacje, które wpływają na skuteczność oprysku – od m.in. kwalifikacji substancji czynnej, po zwalczane agrofagi, dawki i terminy stosowania. Istotny jest też sposób działania środka. Na przykład fungicydy działające kontaktowo i wgłębnie nie są tak wrażliwe na temperaturę, jak te działające układowo. Często w etykiecie zapisana jest także informacja właśnie o temperaturze.

 

Ważna temperatura – fungicydy

Optymalna temperatura do przeprowadzania zabiegów fungicydowych waha się zwykle od 12 do 20°C. Gdy np. jest ona zbyt niska, wówczas jego skuteczność może znacznie spaść, a środki podane w takich warunkach odznaczają się mniejszą szybkością reakcji chemicznej i wolniejszym przebiegiem procesów fizjologicznych w komórce rośliny. Trzeba jednak zauważyć, że każda substancja czynna ma ustalony nieco inny zakres. Na przykład te należące do grupy triazoli działają skutecznie w temperaturze powyżej 12°C. 

 

Triazole aplikuje się, kiedy temperatura przekroczy 12°C

Triazole aplikuje się, kiedy temperatura przekroczy 12°C

 

Tak też jest napisane na etykiecie-instrukcji fungicydu Tilmor 240 EC, który zawiera dwie substancje czynne właśnie z grupy triazoli: protiokonazol i tebukonazol. Aplikuje się go wiosną od fazy wzrostu pędu głównego do fazy pąkowania (BBCH 30-57). Stosowanie środka wpływa również na regulację pokroju i usztywnienie roślin, dzięki czemu zmniejsza się zagrożenie wyleganiem, a wyrównany łan rzepaku równomiernie dojrzewa. Działa on przeciwko takim chorobom, jak: sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych i szara pleśń. Zalecana dawka to 1 l/ha przy zastosowaniu oprysku drobnokroplistego.

 

Herbicyd w odpowiednich warunkach

Wybiera się je głównie pod kątem zwalczanych chwastów, ale też i warunków pogodowych, w których można je podać. Tzw. optymalna temperatura dla większości herbicydów mieści się w zakresie 10-25°C. Wiosną zwraca się zwłaszcza uwagę na minimalną temperaturę, a ta w zależności od substancji czynnej jest niższa niż w wypadku fungicydów i w niektórych wypadkach bliska nawet 0°C.

Na przykład w produkcie Huzar Activ Plus etykieta-instrukcja tego środka informuje rolnika o zakresie temperatur stosowania go, czyli 5-25°C, ale też o tym, że środek wnika do rośliny w ciągu dwóch godzin od zastosowania. Opady deszczu po tym okresie nie wpływają na działanie preparatu.

 

Opady deszczu przed zabiegiem lub po nim również mają wpływają na jego skuteczność

Opady deszczu przed zabiegiem lub po nim również mają wpływają na jego skuteczność

 

Huzar Activ Plus opiera się na trzech substancjach czynnych: 2,4-D w postaci estru  (związek z grupy fenoksykwasów) jodosulfuronie metylosodowym  (związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika) i tienkarbazonie metylowym (związek z grupy triazolinonów). Środek przeznaczony jest do ochrony przed chwastami takich upraw, jak: pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto ozima. Aplikuje się go w dawce 1 l/ha, w terminie od początku fazy krzewienia roślin do końca fazy 1. kolanka (BBCH 23-31).

Polecane produkty